fbpx

Devlet Destekli Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler

30 Ocak 2023

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un (“Kanun”) 28.01.2023 tarihli ve 32087 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Böylece, ülkemizde birçok vatandaşın beklediği devlet destekli konut kredisi başvuruları resmen başlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişilerin konut finansmanı taksit ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla bankalar tarafından sağlanan konut finansmanı vatandaşların kredi ödemelerinde kolaylık sağlayacaktır.

İlgili düzenlemeye göre, vatandaşlar bitmiş konut alımı, belirli bir oranda tamamlanmış konut alımı ve yeni projeden konut alımı gerçekleştirebilecektir. Diğer bir deyişle, konut kredisi desteği yalnızca sıfır evlerde geçerli olacaktır. Projeler Türkiye’nin 81 ilinde de geçerli olacaktır. İstanbul ili birinci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla illeri ikinci bölge ve diğer tüm iller ise üçüncü bölge olarak sınıflandırılacaktır. Birinci bölgede satın alınacak konutlar için azami kredi tutarı 5 milyon TL, ikinci bölgede satın alınacak konutlar için azami kredi tutarı 3 milyon TL ve üçüncü bölgede satın alınacak konutlar için ise azami kredi tutarı 2 milyon TL olabilecektir. Azami olarak 15 sene vade ile kullanılabilecek kredilerde proje bedelinin asgari %10’luk bedeli peşin olarak yatırılacaktır.

İlk 3 yıl finansman kolaylığı dönemi olarak adlandırılacak ve kredi geri ödemeleri devlet destekli olarak düşük miktarlarda tutulacaktır. Hazine taksit katkısı, destek dönemi bittikten sonra, kredi vadesinin son 8 yılı içinde taksitlere eklenerek geri alınacaktır. Bu planlama doğrultusunda vatandaşlar 2 milyon TL’ye kadar olan kredilerde 0,69 faiz oranından, 2 ila 4 milyon TL arası kredilerde 0,79 faiz oranından, 4 ila 5 milyon TL arası kredilerde 0,99 faiz oranından yararlanabileceklerdir.

Konut satış bedelinin %5’i kadar tutar yüklenici firma katkısı olarak azami üçüncü yıla kadar ödeme planına yansıtılacaktır. Ayrıca ilk üç yılda (finansman kolaylık dönemi) finansman taksitlerinin hane gelirinin %30’unu geçen kısmı için katkı sağlanacaktır. Sağlanan katkılar son 8 yılda finansman taksitleriyle birlikte geri ödenecektir. Kullandırılacak kredilerde geri ödeme taksitleri başvuran kişinin aylık gelirinin %40’ını aşmayacak şekilde belirlenecektir.

18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecektir. Kampanyaya başvuru şartları ise, finansman desteğinden yararlanacak kişilerin konutunun bulunmaması (devre mülkler bu kriter kapsamında değerlendirilmez. Hanede eş ve 18 yaş altı çocuklar dahil en az 1 tane %50 ve üzeri hisseli konut tapusu varsa ya da hisse oranına bakılmaksızın hanede birden fazla hisseli konut tapusu varsa programdan yararlanılamayacaktır), başvuracak kişinin son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması ve 1. ve 2. bölge için son 1 yılda o ilde ikamet etmesi olarak belirlenmiştir.

Av. Oğuz Kara
Av. Berkay Karabulut

Yayınevlerinin Karşılaştığı Hukuki Sorunlar: Soru ve Cevaplarla Kapsamlı Rehber

Gucci v. Guess: Marka Hukukunda Logo ve Tasarım Haklarının Korunması

Louis Vuitton v. Haute Diggity Dog: Parodinin Marka Hukukundaki Yeri ve Etkileri

Warner Bros. vs. RDR Books: Telif Hukuku ve Eser Koruma Davası

Müzik Endüstrisi ve Dijital Çağda Telif Uygulamaları: ReDigi Olayı

Telif Hukukunda “Fair Use” Kavramı ve Oracle v. Google Davası

Türk Rekabet Hukukunda Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması

Rekabet Hukukunda Uyumlu Eylemler

Miras Yönetiminde Tereke Temsilcisi Atama – Soru & Cevap

Devlet Destekli Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler

Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Uygulanan İdari Para Cezaları

Anlaşmalı Boşanma Davaları

ADRES

Barbaros Mah. Begonya Sk. A+Live Ataşehir, No:7, 34746 Ataşehir-İstanbul

Okab- Oğuz Kara Avukatlık Bürosu

TELEFON

Pzt – Cum | 09:00 – 18:00

+90 216 807 09 27

E-POSTA

info@oguzkara.av.tr


© 2023 OĞUZ KARA AVUKATLIK BÜROSU (OKAB)

Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.